Sivas’ın Ulu Çınarlarından Ahşap Oyma Ustası Tahir Karaoğlu

Sıradaki içerik:

Sivas’ın Ulu Çınarlarından Ahşap Oyma Ustası Tahir Karaoğlu

e
sv

Sivas’ın Ulu Çınarlarından Ahşap Oyma Ustası Tahir Karaoğlu

93 okunma — 22 Temmuz 2022 15:12
Sivas'ın Ulu Çınarlarından Ahşap Oyma Ustası Tahir Karaoğlu

Sivas’ın Ulu Çınarlarından Ahşap Oyma Ustası Tahir Karaoğlu

 

Sivas’ta tam 51 senedir Ahşap Oyma işi ile Osmanlı ve Selçuklu motifleriyle sanatsal eserler üreten Sivas’ın Ulu Çınarlarından Tahir Karaoğlu ile Röportajımız;

Merhabalar, Ben Tahir Karaoğlu 1953 Sivas doğumluyum. Bizde Ata Mesleği olan dededen babama, babamdan bana ve bendende iki oğluma geçen yaklaşık 1 asırlık dededen toruna teslim edilen mesleğe sahibiz.

1971 yılında bende Amcam Kamil Karaoğlu ve Babam Hüseyin Karaoğlununda  bu işi yapmalarından dolayı bir hevesle başladığım bu mesleği 51 senedir sürdürmekteyim. Ahşap ile Sivas’ta tanıştıktan sonra imam hatipli olmamın verdiği Arapça ve Kur’an-ı Kerim’e dair eğitiminde bana kattığı fayda ile oymacılık, hat sanatı ve Osmanlı, Selçuklu Motifi işleme merakımında etkisiyle İstanbul’da çalışmaya başladım.

Uzun süreler İstanbulda dönemin bir çok bürokrat, iş adamı ve ünlülerinin evlerine ahşap oyma sanatıyla işlenmiş mobilyalar yaptık. Daha sonra memleketim Sivas’a tekrar dönerek bu güne kadar özellikle Camii işleri başta olmak üzere mesleğimize burada devam ettik. Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde yapılmış olan o muhteşem eserlerin sadece antika olarak kalmaması günümüzdede bu muhteşem motiflerin yaşam alanlarımızda, ibadethanelerimizde var olması için çaba gösteriyor. Ve teknolojininde gelişmesiyle bizde kendimizi daha fazla geliştirerek bu işlere bu mesleğin yok olma durumu söz konusu olmadan daha fazla bir ilginin olduğu dönemlerde Allah’ın da bizlere nasip etmesi ile eserlerimizi yapıyoruz.

Kültür Bakanlığınında bizlere sanatçı belgesi vererek onurlandırdığı devletimizin el işçiliği, sanat işi yapanlara verdiği destek ile daha büyük bir gayret ile devam ediyoruz. İnşallah benden sonrada oğullarım bu mesleği aynı benim gibi aşkla yapmaya devam edecekler.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli